در حال بارگذاری
مسائل خانواده: کمک به رشد والدین شاغل
ارسال شده در 3/14/2023 9:55:20 AM / 0 نظر/23 بازدید

مسائل خانواده: کمک به رشد والدین شاغل

حتی با پایان یافتن این بیماری همه گیر، تأثیر آن همچنان به دور و بر گسترده می رسد. والدین شاغل که 40 درصد نیروی کار را تشکیل می دهند، یکی از جمعیتی هستند که هنوز با دنیای جدید کار دست و پنجه نرم می کنند.
 


بار مراقبت از کودکان برای والدین شاغل به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است، زیرا امکانات مهدکودک اغلب گران هستند یا انعطاف کافی را ارائه نمی دهند. تحقیقات نشان می دهد که 34 درصد از مادران و 20 درصد از پدران نگرانی های مربوط به مراقبت از کودک را انگیزه اصلی ترک نیروی کار می دانند. 
 


ظهور مجدد بیماری های همه گیر و شیوع مداوم کووید-19 همچنین تعطیلی مدارس و مهدکودک ها را به یک مانع دائمی برای والدین تبدیل کرده است و آنها را برای ایجاد تعادل بین مسئولیت های کاری و خانوادگی دچار مشکل کرده است.

خودآگاه بودن

فرزندپروری کار سختی است! می تواند طاقت فرسا و طاقت فرسا باشد. بچه دار شدن یک ترن هوایی است و طبیعی است که لحظاتی را تجربه کنید که در آن احساس ناراحتی می کنید. از لحظه‌ای که کوچولوی شما به دنیا می‌آید، شما همیشه «روشن» هستید و مسئول پی بردن به چالش‌های زیادی هستید که با هر مرحله جدید در رشد او پیش می‌آید.
 


اگر گاهی برایتان سخت است نگران نباشید – شما تنها نیستید که با استرس والدینی مقابله می کنید! با این حال، مدیریت احساسات منفی مانند عصبانیت و ناامیدی بسیار مهم است تا از نقش خود به عنوان والدین لذت ببرید و محیطی امن و مثبت را برای فرزندتان حفظ کنید.
 


استرس والدینی چگونه به نظر می رسد؟

در اینجا چند راه متداول استرس برای والدین آورده شده است:

مشکل خواب.
احساس غرق شدن در برابر خواسته های والدین.
احساس تحریک پذیری، از دست دادن صبر بیشتر.
ناتوانی در توقف نگرانی در مورد فرزندان
احساس گناه یا ترس از انجام ندادن کار کافی یا درست.
به توانایی های خود به عنوان والدین شک دارید.
احساس ناراحتی به دلیل کمبود منابع برای مقابله
 


چگونه با استرس والدین مقابله کنیم

احساسات خود را تصدیق کنید

این می تواند بسیار مفید باشد که واقعاً احساس خود را بپذیرید. وقتی تحت فشار استرس قرار می گیریم، به راحتی فراموش می کنیم که مثل خودمان معمولی نیستیم. همیشه چیزی وجود دارد که والدین را مشغول می کند - بنابراین ممکن است احساسات خود را تشخیص ندهید یا شاید به کمک نیاز داشته باشید.

بسیاری از اوقات، والدین فشار ساختمان را نادیده می‌گیرند و خود را وارد کارهای روزمره و کارهایی می‌کنند که باید انجام دهند، اما قرار دادن آن در ذهن خود فقط سطح استرس شما را افزایش می‌دهد. هنگامی که به خود اجازه می دهید آن را تصدیق کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که به جای اینکه اجازه دهید احساسات و واکنش های شما را دیکته کند، اقدامات صحیح را برای کاهش استرس خود در اولویت قرار دهید.
 


برنامه داشته باشید

استرس واکنش های ما را نسبت به کوچکترین بدبختی ها یا ناامیدی ها تشدید می کند. این حساسیت مفرط به راحتی راه را برای احساس غرق شدن کامل هموار می کند، بنابراین مهم است که برای زمانی که چنین احساسی دارید برنامه ای داشته باشید. هنگامی که استرس خود را پذیرفتید، این برنامه را برای کاهش فشاری که احساس می کنید، اجرا کنید. برخی از پیشنهادات کوتاه مدت عبارتند از:

در صورت امکان، یک دقیقه اتاق را ترک کنید.
برای کمی هوا یا پیاده روی به بیرون بروید.
چند نفس آهسته و عمیق بکشید.
از زبان بدن خود آگاه باشید – سعی کنید آن را طوری تنظیم کنید که آرامش بیشتری داشته باشید.
موسیقی آرام بخش بگذارید – کلاسیک یا جاز می تواند بسیار آرام بخش باشد.
برای خود یک نوشیدنی گرم و آرامبخش درست کنید.
دوش آب گرم بگیرید
 


مراقب خودت باش

والد شدن اولویت های شما را به کلی تغییر می دهد و زمان بسیار کمتری نسبت به زمانی که قبلا داشتید برای خود باقی می گذارد. با این حال، خوب است که مراقب نیازها و احساسات خود باشید و مراقب سلامتی و رفاه روانی خود باشید. مهم نیست که چقدر دوست داشتنی و فداکار هستید، اگر خودتان تغذیه عاطفی کافی را دریافت نکنید، ادامه دادن به کودکان غیرممکن است.

شما نمی توانید از یک فنجان خالی بریزید - فقط می توانید به اندازه ای که در درون خود دارید بدهید. اگر برای یک بار هم که شده خود را در اولویت قرار داده اید با احساس گناه دست و پنجه نرم می کنید، به یاد داشته باشید که مراقبت از خود تنها تأثیر مثبتی بر ظرفیت شما برای ارائه به فرزندانتان خواهد داشت. از اینکه از شریک زندگی، خانواده یا دوستانتان کمک بخواهید نترسید. اگر موافقت کردند که بچه ها را برای مدتی تماشا کنند، می توانید مقداری از زمان مورد نیاز «من» را اختصاص دهید. ممکن است همیشه پیدا کردن زمان زیادی ممکن نباشد، اما با تبدیل آن به بخشی ضروری از روال هفتگی یا دو هفته‌ای خود شروع کنید.

این می تواند هر چیزی باشد که دوست دارید، از مطالعه در یک اتاق ساکت گرفته تا ملاقات با یک دوست برای قهوه، انجام یک درمان زیبایی یا هر چیز دیگری که به شما احساس خوبی می دهد! وقتی برای استراحت و شارژ مجدد وقت بگذارید، صبر و رفتار شما به عنوان والدین بهبود می یابد.
 


راه های دیگر برای کاهش فشار

برخی از ایده‌های دیگری که می‌توانند تأثیر مثبتی بر توانایی شما برای کنار آمدن به عنوان والدین در دراز مدت داشته باشند عبارتند از:

تمرینات مدیریت استرس مانند یوگا، مدیتیشن یا ورزش منظم.
زمانی را برای حفظ رابطه خود با شریک زندگی خود اختصاص دهید.
یادگیری در مورد رشد کودک، به طوری که شما می توانید رفتار کودک خود را بهتر درک و پیش بینی کنید.
کار بر روی هر گونه مشکل اساسی، مانند استرس های مالی، مشکلات زناشویی یا فشارهای کاری، که ممکن است بر روابط شما با فرزندتان تأثیر بگذارد.
صحبت با اعضای حمایت کننده خانواده، دوستان یا مشاوران.
پیوستن به گروه والدینی که همان فلسفه و ارزش های شما را دارد.
به دنبال افراد همفکری باشید که شما را تشویق کنند و اعتماد به نفس شما را به عنوان یک شخص و والدین تقویت کنند
 


خوش بگذره

یک میلیون و یک چیز وجود دارد که باید به عنوان والدین به آنها فکر کرد! خیلی راحت می توانید از هر کاری که باید انجام دهید دلسرد شوید و فراموش کنید که واقعاً با فرزندان خود سرگرم شوید. چند دقیقه وقت گذاشتن و بازی کردن با هم - کشیدن چهره های احمقانه، شوخی کردن یا حتی رقصیدن با موسیقی مورد علاقه خود - می تواند بسیار لذت بخش باشد. گاهی اوقات این که اجازه دهید کارها پشت سر هم قرار گیرند و فقط حضور داشته باشید و از لحظات با هم لذت ببرید، می تواند دنیای خوبی را برای رابطه شما با فرزندتان ایجاد کند.
 


مثبت بمان

برخی از روزها به ویژه به عنوان والدین سخت و آزمایشی هستند. در این روزها است که طاقت فرسا وجود دارد. والدین فوق انسان نیستند و می توانند مانند دیگران احساس خستگی، بیماری، استرس یا عصبانیت کنند. مسئله این است که کودکان نیز این چیزها را احساس می‌کنند و اغلب احساسات خود را از طریق رفتارها «تجلی» می‌کنند. وقتی والدین خودشان تحت فشار هستند، سخت‌تر می‌شود که لحظه‌ای وقت بگذارید تا بفهمید فرزندتان می‌خواهد به شما چه بگوید.

ممکن است والدین به این رفتار واکنش نشان دهند و پس از آن احساس گناه کنند. با این حال، در این روزها است که تمرکز روی تمام کارهایی که درست انجام داده اید مفید است. هر کاری را که خوب انجام می‌دهید، زمانی که احساس ناراحتی می‌کنید، آن را به خود یادآوری کنید، زیرا در نهایت، شایسته این است که به یاد داشته باشید که دارید کار بزرگی انجام می‌دهید!

فرزندپروری سهم خود را از چالش ها و روزهای سخت دارد. این اطمینان‌بخش است که بدانید بچه‌ها بسیار سازگار هستند و نیازی نیست خودتان را خسته کنید و همیشه سعی کنید یک محیط عالی برای آنها ایجاد کنید. مقدار کمی استرس یا تغییر در واقع می تواند به انعطاف پذیری بیشتر کودکان کمک کند.

با این حال، وقتی متوجه شدید که استرس بر تربیت والدین و فضای خانه شما تأثیر می گذارد، از درخواست حمایت یا اجرای برنامه نترسید. هیچ کس کامل نیست و همه ما در روزهای سخت تر به کمک نیاز داریم!